10.04.2023

SAATBAU PROBSTDORFER: що любить соя та як вибрати правильне насіння

Сої багато не буває — переконані виробники і цьогоріч планують наростити її виробництво. Аналітики USDA в травневому звіті опублікували прогноз світового виробництва сої в 2022/23 МР, за яким її урожай може значно зрости і впритул наблизитися до 395 млн тонн. Про що це свідчить? Найперше, про те, що запит на сою не зменшується, оскільки її застосовують у багатьох сферах харчового та промислового виробництва — тобто, культивувати цю культуру є зміст.

Краща економіка — попри зміну клімату

До світового лідерства у цій ніші українським аграріям ще далеко, адже конкурувати із такими країнами як США, Бразилія, Аргентина, Китай та Індія доволі непросто. Однак і в Україні під цю культуру відводять дедалі більше площ. Минулоріч, попри форс-мажорні обставини, соєю, за інформацією Мінагрополітики, було засіяно 1,5 млн га, і ця цифра, прогнозують експерти ринку, цьогоріч може ще збільшитися. За даними «Інституту аграрної економіки», рентабельність вирощування бобової культури в Україні становить 34%.

На часі — подбати про оптимальні технології вирощування із найкращим кінцевим результатом — для сої це, як відомо не тільки урожайність, а й вміст протеїну, і, звичайно ж, економічна вигода. До мети можна рухатися різними шляхами, але ми пропонуємо приглянутися до методів вирощування, які набувають все більшої популярності у Європі, та філософії ведення сільського господарства у країнах ЄС, до якої Україна так стрімко наближається.

Цікаво, за рахунок чого, наприклад, в Австрії за попередні 10 років виробництво сої більше ніж подвоїлося. До того ж третину обсягів цієї культури вирощують за критеріями органічного землеробства, а це дещо підвищує ризики. Через погодні умови, що останніми роками сильно змінювалися (холод і волога, а також посуха протягом усього періоду вегетації, різкі перепади температур у фазу цвітіння, аномальна посуха влітку…), агровиробники постійно стояли перед новими викликами.

Як активні виробники сої можуть підвищити врожайність, а також поліпшити її якість, а фермери-новачки – досягти стабільних урожаїв? Ця актуальна як для фермерів ЄС, так і для українських тема вже має конкретне втілення.

Наприклад, в Австрії, на селекційних потужностях та селекційних центрах вирощування сої — компанії SAATBAU LINZ eGen, переконалися, що успішна селекція рослин закладає основу для постійного розвитку і адаптації сортів та дозволяє фермерам реагувати на нові виклики, такі як зміни клімату. Як досягти максимального результату? Найперше — вгодити культурі — якнайбільше наблизити умови вирощування до таких, що сприяють її розвитку та росту і — обов’язково — обрати правильне насіння.

Практичні акценти: що любить соя

1. Теплий ґрунт і поживні речовини

Альберт Мюльнер, провідний агроконсультант, фермер-практик, SAATBAU LINZ eGen, переконаний, що найкраща температура для росту і розвитку сої під час проростання – приблизно 10 ֯С. Через високі вимоги паростків до температури насіння сої у жодному разі не рекомендовано висівати зарано або за несприятливих погодних умов. За вологої й холодної погоди після висіву насіння сої потерпає значно більше за кукурудзу й утворює нерівномірні, слабкі сходи, які дещо сильніше страждатимуть від можливої подальшої посухи.

— Завдяки особливій формі епігеічного проростання соя краще росте на ґрунтах із хорошою структурою та швидким прогріванням. Для того, щоб на важких та замулених ґрунтах посилити рухомість азоту та збільшити кількість рухомих сполук фосфору, калію та молібдену, під основний обробіток бажано внести 500–800 кг/га змішаного або негашеного вапна, — наголошує Альберт Мюльнер. — Оптимальним для активності бульбочкових бактерій є рівень рН 6,0–7,0, до того ж за такого рівня кращою є доступність рослинам фосфору і молібдену.

Дбайливий господар подбає і про те, щоб рослини отримали повноцінне фосфорне живлення. Достатня доступність Р (фосфорних добрив) підвищує кількість та розмір бульбочок, ефективність фіксації N2, а з нею, звісно, й урожайність і вміст протеїну.

2. Вологу, вирівнювання посівного ложа

Важливо вчасно вирівняти ґрунт після оранки або розпушення культиватором, як зауважує Альберт Мюльнер. Таким чином ми попереджуємо небажане випаровування вологи, і це надважливий технологічний момент для посушливих регіонів. З іншого боку, вирівнювання посівного ложа і — надалі — закладання насіння на однакову глибину (3-4 см) — головна передумова для збирання урожаю без втрат. Що мається на увазі? За дотримання таких умов плюс — розпушення верхнього шару ґрунту — вдається зберегти капілярність і досягти дружніх сходів культури, розвитку рівномірних посівів та одночасного достигання. І найважливіше — добре розпушене, вирівняне посівне ложе підвищує ефективність досходових гербіцидів.

3. Підбір сорту відповідно до клімату, оптимальну густоту посіву

Оскільки температура і кількість опадів є найвирішальнішими чинниками формування врожаю, Альберт Мюльнер радить завжди обирати відповідну до вашого регіону групу стиглості.

— У посушливі роки, — вважає фермер-практик, — краще надати перевагу більш ранньостиглим сортам, задля того, щоб вони мали змогу безпроблемно пройти період наливу. Достатні суми температур є основною передумовою отримання високої врожайності та вчасного достигання.

4. Техніку висіву,

яка найкраще підходить до умов господарства, ґрунтів і погодних умов.

5. Регулювання забур’яненості

Правильна механічна або хімічна боротьба з бур’янами є невід’ємним атрибутом успішного вирощування сої.

— Насамперед важливо захистити посіви від лободи. Препарат має бути не токсичним для сої, особливо під час дощів. Такі продукти допоможуть стримати проростання хвоща польового, пасльонових тощо. Страховий гербіцид для сої має бути толерантним до культури, мати широкий спектр дії та забезпечувати довготривалий ефект.

Через розвинення резистентності у деяких бур’янів останніми роками необхідно ретельно дотримуватися рекомендацій від офіційних консультантів та фірм-виробників засобів захисту рослин.

Оригінальне насіння — відповідна якість та інокуляція

Через глобальне потепління, нестабільність зволоження та нестандартні для певних регіонів кліматичні катаклізми  аграрії потребують більш витривалих сортів та гібридів, і соя — не виняток.  Зміна клімату змушує науковців світу дбати про підсилення стійкості культур до несприятливих погодних умов.

Протягом останніх років лідерство з урожайності впевнено тримали сорти КОРДОБА та ЛІССАБОН. Жоден новий сорт не міг їх перевершити. Та останній рік відзначився зміною поколінь, головну роль у якій відіграв успіх селекції SAATBAU PROBSTDORFER.

NB: Нову лінійку сортів, які поєднують значне зростання урожайності разом із високими показниками вмісту білка, вже виведено і на український ринок. То ж вітчизняні аграрії теж мають змогу скористатися результатами селекційного прогресу і отримати насіння новітніх поколінь австрійської якості.

Усе оригінальне насіння SAATBAU PROBSTDORFER, як правило, обробляють перевіреними інокулянтами від компанії Rizobacter. Вони дозволені до використання в органічному землеробстві і додають в урожайності та якості бобів.

— Проведені нами дослідження свідчать, що насіння, оброблене інокулянтом, завжди дає у підсумку на 1,5-2% більший відсоток протеїну у бобах, ніж посівний матеріал без застосування інокулянта, — ділиться результатами дослідів, проведених в Україні, Антон Косяк, керівник відділу з розвитку продукту «ЗААТБАУ ПРОБСТДОРФЕР УКРАЇНА (SAATBAU-PROBSTDORFER UKRAINE)». — Навіть якщо сою сіють по сої, що часто зустрічається на практиці, і немає прибавки урожайності, то все одно якісні показники таких бобів завжди кращі, ніж отриманих від необробленого інокулянтом насіння. І це дуже важливий момент, на якому я б хотів наголосити. Трапляються також природні стресові ситуації, в яких ефективність інших інокулянтів (наприклад, в умовах посухи або надмірної зволоженості, за низьких температур ґрунту або низького рівня рН) гальмується. За таких умов ми рекомендуємо додаткову обробку насіння преміум-інокулянтом TURBOSOY®. Нині це найефективніший інокулянт на ринку для обробки насіння сої, який можна застосовувати як в традиційному, так і органічному землеробстві.

За рахунок підбору оптимального штаму бактерій з одного боку та високої концентрації активних бактерій в комбінації  зі спеціальними прилипачем Премакс — з іншого, обробка преміум-інокулянтом TURBOSOY®, як показують досліди, проведені сільськогосподарською палатою Верхньої Австрії, додає 3–19% урожайності порівняно з конкурентними продуктами. Віддаючи перевагу тому чи іншому посівному матеріалу, не зайве врахувати і цей аспект.

Нові часи — нові сорти

Антон Косяк: “У стресових ситуаціях ми рекомендуємо додаткову обробку насіння преміум-інокулянтом TURBOSOY®. Нині це найефективніший інокулянт на ринку для обробки насіння сої, який можна застосовувати як в традиційному, так і в органічному землеробстві”.

Загалом, отримати прибуток у сільському господарстві не так просто, як здається збоку — аграрію доводиться зважувати різні чинники та враховувати чимало ризиків. Найперше питання — як же серед майже двох десятків продуктів нової лінійки SAATBAU PROBSTDORFER обрати «правильний» сорт, який на конкретному полі дасть найкращий результат? Його нині ставлять перед собою господарі, котрі вирощують сою. Про максимально універсальні сорти, що підходять для багатьох регіонів України, і вже довели це на практиці, із захопленням розповідає Антон Косяк.

Отже, знайомтеся! Алісія, Адельфія, Ахілея та Атакама — всі вони потребують накопичення тепла від 2425 до 2625 CHU — такий показник підходить аграріям практично всієї України.

— Алісія, Адельфія, Ахілея та Атакама мають насіння із світлим рубчиком, формують протеїн у межах 40-43%, і, відповідно, підходять для переробки та реалізації на тофу, —  перелічує спільні якісні характеристики сортів Антон Косяк.

Адельфія

Адельфія (2450 CHU) — новинка SAATBAU PROBSTDORFER, найпопулярніший сорт у групі 000 та лідер серед досліджуваних сортів у випробуваннях AGES. У 2020 році Адельфія продемонструвала величезний потенціал і перевершила по урожайності сорти групи 00. Сорт вирізняється високою стійкістю до хвороб та чудовою виповненістю насіння зі світлим рубчиком.

— Напівдетермінантним сортам, до яких належить Адельфія, ні швидкий ріст, ні гілкування не притаманні, — зауважує Антон Косяк. І додає: — Але цей сорт швидко розвивається і формує високі яруси на одній рослині. Якщо на старті складаються сприятливі умови (теплий  травень, рівномірні сходи, достатнє зволоження), сорт може формувати 2-3 повноцінні гілки. Особливість сорту — короткі міжвузля, тому відстань між ярусами становить лише 2-3 см — боби розміщені дуже щільно. І вона завжди додає верхівкою, тобто на самій верхівці формує 3 останні міжвузля по 3-4 боби — завершення рослини виглядає як китиця.

У 2021 році навіть за густоти 300 тис рослин/га на час збирання на товарному посіві у Кіровоградській області сорт показав урожайність 3,8 т/га.

Минулого року, попри несприятливі погодні умови, за максимальної густоти 500 тисяч рослин/га на час збирання у Рівненській області сорт Адельфія сформував 5,2 т/га — це максимальний показник у випробуваннях, а за густоти 300 тис. рослин — 4,3 т/га.

— У різних кліматичних зонах і за різних технологічних умов боби сорту Адельфія містять від 38% (у західних регіонах) до 43% протеїну. Оптимальна густота для неї 450-500 тис. рослин/га на момент збирання. Найпродуктивніша відстань між рядками — 12,5-25 см — сіяти із міжряддям 35 см і ширшим немає сенсу, оскільки тоді доведеться зменшувати густоту рослин (буде велика конкуренція в рядку), а це вже не співпадає із оптимальною густотою на момент збирання.

Адельфія добре почувається у посушливих регіонах із підвищеними температурами, оскільки характеризується високим коефіцієнтом стійкості до дефіциту вологи.

Алісія

Алісія (2425 CHU) — оптимальне поєднання прибутковості, стабільності врожаю та беззаперечної стійкості до вилягання. А також — пластичність до умов вирощування, відмінна стійкість до хвороб листя та стебла, неперевершена посухо- та жаростійкість. Сорт адаптований для усіх типів ґрунтів. Вміст білка на 1,5% перевищує середнє значення усіх випробовуваних 000 сортів сої.

— Незважаючи на те, що Алісія — ранній сорт сої, для нього характерне гілкування. Рослина формує дві повноцінні бічні гілки, відповідно, сорт вимагає трошки зріджених посівів, — рекомендації Антона Косяка перевірені у вітчизняних реаліях. — Оптимальна густота коливається в межах 450-500 тис. рослин на момент збирання, але ми проводили багато досліджень, які показують, що навіть за густоти 350 тис. рослин Алісія може формувати урожайність 4,5 т/га — якщо для цього складаються добрі умови і господарство забезпечує відповідну технологію. Цей індетермінантний сорт гарно родить як за точного, так і за рядкового висіву. Він підходить фермерам, які люблять сіяти із міжряддям 25-35 см, оскільки висота рослин коливається у межах 0,95-1,05 м і сформовані гілки гарно закривають площу. 

Найкраще свій потенціал Алісія розкриває у регіонах із м’якшим кліматом (від Вінничинни і вся західна частина України).

Максимальної урожайності сорту — 4,6 т/га — вдалося досягти у 2021 році у Красилівському районі на Хмельниччині. Якщо зважити на те, що практично в кожній області можна знайти зону достатнього і недостатнього зволоження, то сорт Алісія підходить для районів із достатнім та нестійким зволоженням, але у посушливих умовах він поступиться, наприклад, Адельфії.

Ахілея

Стійкий до вилягання сорт Ахілея (2475 CHU) — універсальний сорт із напівдетермінантним типом росту. Сорт так само добре реагує на підвищені температури і адаптований для будь-яких регіонів вирощування. Головне — дотримуватися оптимальної густоти на момент збирання, а це 600 тис. рослин/га. Сорт низькорослий (65-70 см), високо закладає боби, зазвичай не гілкується, проте у регіонах із високими температурами можливе незначне гілкування.

— Оптимальна площа живлення для сорту Ахілея формується за міжряддя 12,5-15 см. Чим ширше міжряддя – відповідно потрібно буде коригувати густоту, що небажано робити. У посушливих регіонах ця соя зарекомендувала себе на відмінно, хоча з однаковим успіхом вирощується як у східних регіонах, так і на заході України. Згідно агрономічних показників вирізняється високим вмістом протеїну (формує 42-44%) та великою стійкістю до розтріскування. Якщо в середньому боби сортів Алісія та Адельфія містять 20-21% жиру, то Ахілея — 21-23%. У всіх трьох сортах маса тисячі насінин становить від 180-220 г. Застережень щодо системи захисту цих сортах немає ніяких — вони добре реагують на всі діючі речовини як ґрунтових, так і страхових гербіцидів.

Атакама

Атакама — (2625 CHU) характеризується високою стабільністю та посухостійкістю, чудовою масою 1000 насінин та силою стартового росту, беззаперечною стійкістю до розтріскування, високою продуктивністю та вмістом білку. Це універсальний сорт, який гарно себе показує як у більш засушливих, так і в краще зволожених регіонах.

— Сорт підходить для господарств, які люблять сіяти рідко, оптимальна густота для нього — 350-400 тис. рослин/га на момент збирання. Відстань між рядами — 25, 35, 45 і 70 см. За оптимальної густоти вона завжди буде давати максимальну урожайність як у Центральній Україні, так і в Західній чи Східній. Міркування фермерів про те, що за меншої густоти посіву урожайність Атаками буде вищою, на жаль, не підтверджуються: навіть за наявності 200 тис. рослин/га сорт формував урожай 3,5 т. Але за інших однакових умов на цьому ж полі із оптимальною густотою посіву культура показувала продуктивність 4-4,5 тонни бобів з гектара. Якщо так сталося, що з певних причин на полі, фактично, лишається 150-200 тисрослин/га — у скрутній ситуації Атакама не підведе: за сприятливих умов рослина може утворювати і 5-6 гілок — завдяки цьому сорт завжди вибачить помилку агронома.

За рахунок погодних умов та подовженого періоду вегетації (адже сорт належить до середньостиглих) Атакама може формувати урожайність до 4-5 т/га, за рахунок м’якого клімату. На ранніх сортах такого результату досягти можливо, але тяжче — багато залежить від специфіки регіону. Сорт також добре почуватиметься у південних регіонах на поливі.

Соя Aтакама — один із найпоширеніших 00-сортів в Австрії у 2020 році. В Україні найвищих показників урожайності вдалося досягти у 2021 році у Білоцерківському районі на Київщині (48,6 ц/га) та в Перемишлянському районі на Львівщині (47,3 ц/га). Водночас, фермерам потрібно взяти до уваги, що сорт не стійкий до метрибузину.

Найбільшим попитом сорти групи 2600-2700 CHU користуються у західній частині України, де м’якший клімат — тут їх обирають 35% фермерів.

 

Минулий нестандартний рік показав, що сорти сої SAATBAU PROBSTDORFER мають надзвичайно високу стійкість до розтріскування. Незважаючи на значне перезволоження і вимушений перестій упродовж місяця-півтора за несприятливих умов, на жодному із полів, засіяних соєю SAATBAU PROBSTDORFER, не відбулося ні розтріскування стручків, ні втрат урожаю.

Надійні, продуктивні, економічно ефективні сорти австрійської якості створені для того, щоб підвищувати продуктивність аграрної справи. Апробовані на наших родючих ґрунтах різновиди сої показують хороші результати, і це дуже важливо для кожного фермера в непростих умовах української весни-2023.