26.07.2023

Сорти твердої пшениці SAATBAU PROBSTDORFER UKRAINE – ніша чи можливість

В сучасних реаліях кожен задумується про перспективи та планує сівозміну з врахуванням здорожчання всіх складових технологій вирощування і в частині посівів зернових колосових культур думки та плани набувають широкого різноманіття… На сьогодні левова частка ринку пшениці припадає на м’які сорти, тверді ж становлять лише 5-8%. Водночас зерно твердої пшениці та продукти його переробки є джерелом білка, життєво важливих амінокислот, вуглеводів, мінеральних елементів і вітамінів, надзвичайно корисних для людини. Вирощування сортів твердої пшениці є нішею, але нішею, яка завжди має високий попит, особливо зважаючи на схожу технологію догляду обох видів і велику різницю в ціні на користь твердої пшениці.

Орієнтація — на зовнішній та внутрішній ринки

Українські макаронні вироби різних видів набувають все більшої популярності завдяки масовості, європейські ж виробники наголошують на поживності та корисності своїх макаронних виробів і відповідно їх високій цінності. Чим же відрізняються підходи? Різниця полягає у сировині: тоді як в Україні таку продукцію виготовляють здебільшого із борошна м’яких сортів пшениці, у Європі для її приготування використовують борошно із пшениці Triticum durum — найтвердішого сорту із найвищим вмістом білка. Це робить її ідеальною для виробництва високоякісних макаронів, булгуру та кускусу. Отже, перший аргумент на користь твердої пшениці — внутрішній ринок, покращення якості харчування — здоров’я нації.

До речі, згідно із затвердженими Урядом України нормами та порядком організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, харчувати дітей у дошкільних закладах необхідно макаронними виробами виключно з твердих сортів пшениці. Тому збільшення площ під відповідними сортами для задоволення внутрішніх потреб — наше найближче майбутнє.

У країнах ЄС пішли далі — тут виробники макаронних виробів для своєї продукції зобов’язані використовувати тільки борошно із сортів твердих пшениць. Цей факт тільки на руку  фермерам, котрі планують вирощувати Triticum durum. Зважаючи на перспективу вступу України до ЄС виглядає логічним, що подібні правила діятимуть і в Україні (і не тільки у дитячих закладах). Місцевим переробникам теж доведеться перелаштовуватися на європейські стандарти, тобто, запит на такий продукт зросте в рази навіть на внутрішньому ринку. А поки його не буде у достатній кількості, стрибне ціна на макаронні вироби, що ми вже спостерігали під час Covid у Європі, коли люди масово закуповували вермішелі про запас.

NB: Сьогодні пшениці твердих сортів — преміум продукт на міжнародних ринках. Провідними виробниками твердої пшениці є країни ЄС, що займають 28-36% світового виробництва Triticum durum, решта виробництва зосереджена в Канаді, Туреччині, Сирії, США, Мексиці та країнах Північної Африки.

Станом на 2010 рік в Україні посіви Triticum durum сягали 500 тис. гектарів, при валовому виробництві близько 2 млн тонн. У 2018 році світове виробництво зерна твердих сортів пшениці досягло 35 млн тонн, з яких на українських полях виробляли орієнтовно 30 тисяч тонн. Нині площі ще менші, найперше через те, що Triticum durum в основному вирощували на Півдні та Сході України, які зараз перебувають під тимчасовою окупацією чи в зоні активних бойових дій.

Оскільки попит на пшеницю твердих сортів постійно зростає, посіви Triticum durum поширюються вже майже до Карпатських гір. Глобальне потепління вносить свої корективи як в наше уявлення, так і в реальність підбору сортів для сівозміни.

Прості правила якісного дуруму

Як правильно вирощувати тверді сорти пшениці, щоб збирати якісний багатий урожай, не мати проблем із експортом (бо такий товар заберуть «з руками та ногами») і отримувати прибутки, цікавимося в Антона Косяка, керівника відділу з розвитку продукту «ЗААТБАУ ПРОБСТДОРФЕР Україна». 

— В Україні, як і у світі, тверда пшениця, фактично, належить до нішевих культур, адже вітчизняні виробники теж відводять під неї незначний відсоток загальної площі посіву пшениці. На ринку України не так багато й насіння, завдяки якому аграрії забезпечили б ринок цим дефіцитним продуктом, — розповідає Антон Косяк. — Селекційний центр SAATBAU PROBSTDORFER (Австрія) — один із світових флагманів створення асортименту твердої пшениці. Нині у портфоліо української компанії чотири сорти культури: два озимі та два — ярої. Ярі Тамадур та Колліодур вже встигли сподобатися українським фермерам і мають попит серед господарств, які виробляють органічну продукцію або в аграріїв, котрі мають прямі контракти із переробниками.

Зерно твердої пшениці містить більше клейковини і каротиноїдів, а дієтичні та поживні властивості борошна, отриманого з нього, забезпечують йому перевагу у харчовій галузі. Тверда пшениця порівняно з м’якою майже не осипається, менше уражується хворобами та шкідниками, стійкіша до вилягання. На родючих ґрунтах із дотриманням агротехнології дає високі й стабільні врожаї.

На користь озимого сорту твердої пшениці Діадур свідчать й економічні чинники, адже склоподібність їх зерна сягає 90%, що дає можливість отримати більший вихід борошна, особливо — вищих сортів.

Як і більшість сортів Triticum durum, на території України Діадур придатний для інтенсивного вирощування від Півдня до Центрального Сходу, однак у компанії «ЗААТБАУ ПРОБСТДОРФЕР Україна» наводять приклади вигідного культивування їх у Центральній та Західній Україні, і навіть на «глибокому» Поліссі.

— Що більше світла та тепла — чим далі на Схід і на Південь, тим простіше вирощувати тверду пшеницю, отримуючи кращі показники якості. Порівняно із сортами м’якої сорти Triticum durum більш посухостійкі, коренева система рослин сильна, проникає на глибину приблизно 1,8 м, то ж добуває необхідну вологу і гірше переносить надмірне зволоження. Збирати урожай можна за вологості зерна 16–17% і досушувати, щоб зменшити його травмування і уникнути проростання, до якого зерно твердої пшениці менш стійке, ніж м’якої. Тому важливо, щоб під час жнив стояла суха погода. Хоча упродовж двох останніх років у цей період йшли дощі, які ускладнювали збір, однак у підсумку культура все одно залишилася високорентабельною.

Через те, що тверда пшениця погано кущиться й у неї повільніший розвиток на ранніх фазах порівняно з м’якою, треба збільшувати норму висіву.

Час посіву: від початку вересня до початку жовтня.

Рекомендована норма висіву сорту Діадур за ранніх термінів посіву 3,5 – 3,8 млн насінин на 1 га; оптимальних термінів посіву: 4,0 – 4,2 млн насінин на 1 га. Зріджені посіви призводять до зменшення врожайності.

Краще обирати площі на відкритій, добре провітрюваній місцевості, аби уникати застою вологи у посівах.

Урожай та якість зерна прямо залежать не лише від вибору сорту та ґрунтово-кліматичних умов, а й від технології вирощування. На Західній Україні сума температур за вегетаційний період відрізняється порівняно із південним та центральним регіоном, тому там потрібне краще живлення, особливо таке, що впливає на якість — ближче до виходу в трубку і до формування колосу.

— Під тверду пшеницю рекомендуємо робити інтенсивне живлення, — пояснює Антон Косяк та деталізує: — дослідженнями компанії «ЗААТБАУ ПРОБСТДОРФЕР УКРАЇНА» підтверджено, що найважливішою умовою отримання високих врожаїв зерна твердої ярої пшениці є забезпеченість рослин азотним харчуванням протягом вегетації. Базуючись на цьому, компанія визначила рекомендовані середні норми добрив для сорту Діадур:

1-е внесення: початок вегетації (ВВСН 21-29).

2-е внесення: фаза виходу в трубку (ВВСН 31-32).

3-е внесення: фаза початку колосіння (ВВСН 49-51).

Третє внесення у вигляді добрива у твердій формі має сенс лише за умови дощової погоди чи достатньої вологи у ґрунті, аби забезпечити розчинення гранул та доступність азоту рослинам. Найкраще проводити позакореневе підживлення КАСом із використанням спеціалізованих розпилювачів. Варіанти оптимального розподілення загальної норми азоту за внесеннями, кг/га азоту у д.р.:

Початок вегетації(ВВСН 21-29) Початок трубкування  (ВВСН 31-32) Початок колосіння(ВВСН 49-51) Сумарна кількість, кг
Д.р. азоту в кг/га 40-60 30-60 30-60 100-180

У вирощуванні твердої озимої пшениці основну увагу приділяють контролю хвороб. Обробку проти борошнистої роси проводять за необхідності, тому що сорт має хорошу генетичну стійкість, у фазу кінця кущіння – початку трубкування. Можливо одночасно із внесенням гербіциду. Щодо септоріозу, то для нього ідеальні умови, якщо спостерігається тривала підвищена вологість повітря і листовий апарат довгий час перебуває у зволоженому стані. Надзвичайно важлива обробка проти фузаріозу в фазу колосіння та цвітіння культури. Ідеальним є застосування фунгіциду проти фузаріозу у фазу початку цвітіння або максимум протягом 48 годин після закінчення цвітіння.

На Поліссі пшениця — тверда, ще й органічна

— Маємо дуже цікавий досвід: минулого року пшеницею твердих сортів селекції компанії SAATBAU PROBSTDORFER були засіяні поля на Рівненському Поліссі, — Антон Косяк, керівник відділу з розвитку продукту «ЗААТБАУ ПРОБСТДОРФЕР Україна», із задоволенням розповідає про вирощування Triticum durum в нехарактерних, здавалося б, для нього умовах. — Попри те, що ми рекомендуємо інтенсивне живлення, сільгосппідприємство, що придбало насіння Тамадур, вирощувало зерно за органічною технологією, сіяли після сої. Отримали урожайність 3,5 т/га — видається на перший погляд, що показник невисокий, але для твердої пшениці, та ще й органічної, це потужний результат, тому що тверда пшениця, по-перше, менш урожайна, ніж м’яка, по-друге, органічний спосіб виключає чимало можливостей інтенсивного живлення та обробок. Скловидність зерна — понад 85% — відсоток непоганий, хоча не ідеальний, оскільки йдеться про зону достатнього перезволоження — там специфічний клімат… Але все одно результат дуже хороший, і виробники ним задоволені.

Якщо на інтенсивній технології фермер досягає високої якості зерна та урожайності, забезпечуючи рослинам належне азотне живлення, то в органіці таких інструментів значно менше. Господарства, що мають гній, вносять його під попередника, завдяки якому в органіці можна покращити показники.

— Наголошу, що це — горох, соя, але найкраще — багаторічні трави: на полях, де попередником упродовж кількох років була люцерна, збирають просто розкішний урожай.

Яра тверда пшениця Тамадур на органічних полях Рівненщини.

Яка ж вигода?

В Україні ще наприкінці XIX століття тверда пшениця, яку значними обсягами відправляли на експорт, високо цінувалася і коштувала на світовому ринку на третину дорожче від м’якої.

NB: Минулого року ціни на тверду пшеницю, на думку Антона Косяка, видалися дуже привабливими: якщо за зерно м’яких сортів можна було вторгувати 4-4,5 тисячі гривень за тонну, то за зерно твердих сортів платили удвічі більше. Останніми роками, зауважив представник «ЗААТБАУ ПРОБСТДОРФЕР Україна», різниця в середньому становила в межах 20%.

Як не дивно, в наші часи різновид однієї із найпоширеніших у світі культур потрапив до категорії унікальних нішевих продуктів. Нині тверді сорти пшениці — перспективний напрям для українських господарств, націлених на економічну стабільність, а якісне насіння та технологічні особливості вирощування від лідера європейського насіннєвого ринку — надійний фундамент для багаторічного успіху.